2018 yılına kadar 6 bin Holstein ırkı gebe düve ihracatı hedefleniyor.

ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Azerbaycan\'a 80 baş düve ihraç edileceğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, destekleme politikalarının sonuç verdiği ifade edilerek, Türkiye Damızlık ve Sığır Yetiştiriciliği Merkez Birliği ile işbirliği içinde canlı hayvan ihracatının sürdüğü kaydedildi.

"Siyah Alaca Holstein" ırkı gebe düvelerin ilk ihracatının geçen yıl kasım ayında Türkmenistan\'a gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, ikinci ihracatın da Azerbaycan\'a yapılacağı bildirildi. Aradan geçen 3 aylık dönemde Türkmenistan\'a toplam 202 baş gebe düve satılarak karşılığında 795 bin dolar gelir elde edildiği ifade edilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

"Bu yıl mayıs ayının sonuna kadar Türkiye\'de yetiştirilen 80 baş Holstein ırkı gebe düve Azerbaycan\'a ihraç edilecek. Düveler, Azerbaycan\'da süt sığırı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında bu ülkeye gönderiliyor. Gebe düveler gelir seviyesi düşük 40 aileye verilecek. Aileler tarafından yetiştirilen 1 gebe düve, üçüncü yılın sonunda alınarak ihtiyaç sahibi başka bir aileye verilecek. Proje kapsamında Azerbaycan’a gönderilecek olan GENTÜRK spermalarıyla da diğer hayvanlara suni tohumlama yapılacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvancılığa verilen desteklemelerin artmasıyla birlikte ihracat rakamlarında hızlı bir yükseliş yaşanırken 2018 yılına kadar 6 bin gebe düve ihracatı hedefleniyor."
 
Kaynak: http://www.gidatarim.com/26_Hayvancilik/HABERLER/44060_Hedef-6-bin-Holstein-ihracati.html 

Yetiştiriciye Özel
Sosyal Medyada ASYSTPORT
© Copyright 2021 Hemosoft IT&Training Services Inc. All rights reserved.