Honamlı keçileri ilk yavrularını doğurdu


DÜNYADA yalnızca Teke yöresinde varolan ve verimliliği ile öne çıkan Honamlı keçisi ile ilgili bilimsel araştırma yapılıyor. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde üzerinde araştırma yapılan Honamlı keçileri ilk yavrularını doğurdu.


Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı öncülüğünde Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretim üyelerinin, Temmuz 2013’te başlayan ’Honamlı keçi ırkının üreme, süt verimi, karkas özelliklerinin belirlenmesi ve bu ırkın anatomik özelliklerinin kemik açısından kıl keçisiyle karşılaştırılması’ proje çalışması TÜBİTAK tarafından desteklendi. 

Doç. Dr. Özkan Elmaz’ın yürütücüsü olduğu proje kapsamında, üniversitenin İstiklal Yerleşkesi’ndeki çiftlikte yetiştirilen 70 Honamlı dişi keçi ile 2 Honamlı tekeden oluşan sürü, ilk yavrularını vermeye başladı. Çiftlikteki 60 keçiden 45’i doğum yaptı, 65 yavru dünyaya geldi. Yavruların 2 yıl sürüde tutulacağı, her ay düzenli olarak gelişimlerinin takip edileceği, anne keçilerinde süt verimlerinin kontrol edileceği belirtildi. 

VERİMİ YÜKSEK IRK

Prof. Dr. Saatcı, 6-7 yıl öncesine uzanan projeyle ilgili olarak "Teke yöresindeki keçi sürülerini dolaştık. Halk arasında Honamlı olarak tabir edilen, aslında kıl keçisi olmayan ve çok daha farklı özellikleri olan, çok daha üstün özellikleri olan başka bir ırk tespit ettik" dedi. Hazırladıkları projeyi TÜBİTAK’a sunduklarını anlatan Prof. Dr. Saatcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Proje ekibimiz Honamlı keçisini her yönüyle inceleme altına aldı. Honamlı keçisi, bilinen kıl keçisinden çok farklı özelliklere sahip. Bu ırkın oğlak verimi, büyüme hızı, et verimi ve süt verimi oldukça yüksek. İddia ediyoruz ki dünyanın en doğal, en organik keçi sütünü veriyor." Prof. Dr. Saatcı, çiftlikteki keçilerin doğal ortamda beslenip yavruladığını ve bu keçi ırkının sütünü ilerde halka sunmayı hedeflediklerini kaydetti.
 
Kaynak: http://www.gidatarim.com/HABERLER/43780_Honamli-kecileri-ilk-yavrularini-dogurdu.html 

Yetiştiriciye Özel
Sosyal Medyada ASYSTPORT
© Copyright 2021 Hemosoft IT&Training Services Inc. All rights reserved.